Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնը ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2002 թվականի հունվարին: Կենտրոնը կորպորատիվ կառավարման համակարգի կայացումը դիտում է որպես տնտեսական ժողովրդավարության անհրաժեշտ նախադրյալ, որը կնպաստի Հայաստանում`
• տնտեսական աճի խթանմանը
• քաղաքացիական հասարակության կայացմանը,
• աղքատության հաղթահարմանը,
• կոռուպցիայի դեմ պայքարին:
ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ
Կենտրոնն անկախ փորձագիտական հարթակ է, որի առաքելությունն է Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման միջազգային առաջադեմ պրակտիկայի և սկզբունքների առաջխաղացումը:
ԱՐԺԵՔՆԵՐԸ
Կենտրոնի արժեքներն են արդարությունը, պատասխանատվությունը, թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը:
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
Կենտրոնի խնդիրներն են`
• մասնավոր հատվածի կորպորատիվ կառավարման արդյունավետ պրակտիկայի ձևավորման համար նախապայմանների ձևավորումը.
• Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման պրոֆեսիոնալ կառավարիչների ինստիտուտի ձևավորումը.
• կորպորատիվ կառավարման հարաբերությունները կարգավորող օրենսդրության և իրավակիրառման պրակտիկայի բարեփոխումներին ակտիվ մասնակցությունը.
• կորպորատիվ կառավարման հիմնահարցերում հանրային իրազեկության բարձրացումը.
• հայկական և միջազգային գիտական ու կրթական հաստատությունների հետ համագործակցությունը.
• կորպորատիվ կառավարման, կորպորատիվ պատասխանատվության և կորպորատիվ մշակույթի հետ առնչվող հիմնախնդիրների վերաբերյալ հետազոտությունների և ուսումնասիրությունների իրականացումը:
ՀՈԳԱԲԱՐՁՈՒՆԵՐԻ ԽՈՐՀՈՒՐԴ
Տիգրան Կարապետյանը Կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է: Նա կորպորատիվ կառավարման, արժեթղթերի շուկայի, կորպորատիվ ֆինանասների փորձառու մասնագետ է: Տիգրան Կարապետյանը պաշտպանել է գիտական աշխատանք արժեթղթերի շուկայի վերաբերյալ և ունի տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական կոչում: Նա ուսանել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող այնպիսի ուսումնական հաստատություններում, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ի Կոնկորդիայի Համալսարանի բիզնեսի քոլեջը, Միացյալ Թագավորության Քեմբրիջի Համալսարանի Ջաջի կառավարման ինստիտուտը, և Ճապոնիայի Միջազգային ֆինանսների ճապոնական կենտրոնը: Նա երկար տարիների աշխատանքային փորձ ունի Հայաստանի արժեթղթերի շուկայի ոլորտում: Մասնավորապես, պարոն Կարապետյանը աշխատել է ԱՄՆ-ի Միջազգային Զարգացման Գործակալության Ֆինանսական Ոլորտի Զարգացման (USAID FSDP) ծրագրում որպես աշխատախմբի ղեկավար, հանդիսացել է ՀՀ արժեթղթերի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ և զբաղեցրել է տարբեր ղեկավար պաշտոններ ՀՀ Ֆինանսների և Էկոնոմիկայի նախարարությունում:
Աշոտ Եղիազարյանը Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է: Նա տնտեսագետ է: Ունի տնտեսագիտության դոկտորի գիտական աստիճան: Դասավանդում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում, Միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի դոցենտ է:
Վերապատրաստումներ է անցել մի շարք հեղինակավոր հաստատությունների (Միջազգային ֆինանսների ճապոնական կենտրոն (Ճապոնիա), Ջ. Մարշալի անվան Անվտանգության և միջազգային հետազոտությունների եվրոպական կենտրոն (Գերմանիա), Համաշխարհային Բանկ (Մակեդոնիա)) կողմից կազմակերպված միջոցառումներում:
Մասնագիտական հետաքրքրությունների շրջանակում են կորպորատիվ կառավարմանը, տնտեսական զարգացմանն ու աճին, քաղաքական տնտեսագիտությանը վերաբերող հիմնախնդիրները:
Ունի մասնավոր, պետական և հասարակական հատվածներում աշխատելու հարուստ փորձառություն:
Արթուր Հարությունյանը Կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է: Նա հանդիսանում է «Էյ-Էն Աուդիտ» ՓԲԸ հաշվապահական խորհրդատվական ընկերության տնօրեն: Մասնագիտությամբ տնտեսագետ է: Գերազանցության դիպլոմով ավարտել է Երևանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտի ֆինանսա-հաշվային ֆակուլտետի հաշվապահական հաշվառման, վերահսկողության և վերլուծության բաժինը:
Մինչ մասնավոր հատվածում իր գործունեության ծավալումը` նա աշխատել է ՀՀ Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի մեթոդաբանության վարչությունում` որպես վարչության պետ:
Նա բազմիցս մասնագիտական վերապատրաստումներ է անցել արտասահմանում:
Արթուր Հարությունյանը հանդիսացել է Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների (ՖՀՄՍ-ներ, IFRSs) հայերեն պաշտոնական թարգմանությունը վերանայող հանձնախմբի փորձագետ, ինչպես նաև Վերանայման հանձնախմբի ենթախմբի ղեկավար:
Նա անդամակցում է Հայաստանի հաշվապահների և աուդիտորների ասոցիացիային, հանդիսանում վերջինիս խորհրդի անդամ, ինչպես նաև նախագահում է Ասոցիացիայի Կրթության և որակավորման հանձնաժողովը: Նա որպես անդամ ներգրավված է նաև Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ոլորտների բարեփոխումների հանձնաժողովում և ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությանն առընթեր գիտամեթոդաբանական խորհրդում:
Ունի դասավանդման բազմամյա փորձ: Դասավանդում է ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտներ, աուդիտ, հաշվային պլանի կիրառում, ֆինանսական հաշվետվությունների պատրաստում, ֆինանսական վերլուծություն և այլն:
ՏՆՕՐԵՆ
Նարինե Մելիքյանը Կորպորատիվ Կառավարման Կենտրոնի տնօրենն է: Նա տնտեսագետ-իրավաբան է: Ավարտել է Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը, ՀՀ ԳԱԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան, ինչպես նաև Գործարարության Սլավոնական ինստիտուտը (Մոսկվա, ՌԴ): Տնտեսագիտության թեկնածու է: Վերապատրաստումներ է անցել մի շարք հեղինակավոր հաստատությունների (Ռուսական տնտեսագիտական դպրոց, Տնտեսագիտական կրթության և հետազոտությունների կոնսորցիում, ՏՀԶԿ, ՀԲ, ՄՖԿ) կողմից կազմակերպված միջոցառումներում:
Մասնագիտական հետաքրքրությունների շրջանակում կորպորատիվ կառավարմանը, կորպորատիվ պատասխանատվությանը, տնտեսական աճին, ֆինանսական շուկաներին և ներդրումներին վերաբերող հիմնախնդիրներն են:
Հանդիսանում է մի շարք հետազոտական ծրագրերի ղեկավար և փորձագետ: Հեղինակ է շուրջ ավելի քան 50 հոդվածների և համահեղինակ “ARMENIAN INVESTMENT GUIDE – 2005” ձեռնարկի և «Ներդրումները Հայաստանում. տնտեսական աճի գրավական (հիմնախնդիրներ, մոտեցումներ, լուծումներ)» գրքի:
Մասնավոր հատվածում աշխատանքը («Կապիտալ Ինվեստմընթս» ՓԲԸ ներդրումային ընկերություն) համատեղում է գիտա-մանկավարժական գործունեության հետ: Դասավանդում է Երևանի պետական համալսարանում:

Corporate Governance Center is a non-profit organization founded in January 2002. The Center considers the establishment of corporate governance system as a necessary prerequisite for economic democracy, which will contribute to:
- Promotion of economic growth.
- Establishment of the civil society,
- Poverty reduction
- Combat against corruption
The objectives of the Center are:
- creation of prerequisites necessary for the formation of efficient corporate governance practices in private sector;
- creation of an institute of corporate governance professional managers in Armenia;
- active participation in legal reforms and enforcement practices regulating corporate governance relationships;
- raising public awareness in the matters of corporate governance;
- cooperation with Armenian and international scientific and educational institutions;
- realization of researches and studies on issues related to corporate governance, corporate social responsibility and corporate culture.
”BOARD
Tigran Karapetyan is the Chairman of the Board of Trustees (BoT) of the Center. He is an experienced specialist in corporate governance, securities market and corporate finance. Tigran Karapetyan has defended a scientific thesis on securities market and has a PhD degree in economics. He studied at the world-renowned educational institutions such as the College of Business of US Concordia University, Judge Institute of Management Studies of UK Cambridge University and the Center for International Finance of Japan. He has an extensive professional experience in the field of Armenian securities market. In particular, Mr. Karapetyan has worked in Financial Sector Development Program of US Agency for International Development (USAID FSDP) as a team leader, was the Deputy Chairman of RA Securities Commission and has held various managerial positions in the Ministry of Finance and Economy of Armenia.
Ashot Yeghiazaryan is a member of the BoT of Corporate Governance Center. He is an economist and has a PhD degree in economics. He is teaching at Armenian State University of Economics and is an Associate professor in the Department of Microeconomics and Business organization.
Mr. Yeghiazaryan has had trainings organized by a number of prestigious institutions (Center for International Finance (Japan), George C. Marshal European Center for Security and International Studies (Germany), the World Bank (Macedonia)).
Within the frameworks of his professional interests are issues concerning corporate governance, economic development and growth and political economics.
He has a rich work experience in private, state and public sectors.
Arthur Harutyunyan is a member of BoT of the Center. He is the Director of «AN Audit» CJSC accounting consultant. He is an economist. He graduated with honors the Department of Accounting, control and analysis of the Faculty of Financial accounting of Yerevan State Institute of Economics.
Before his activities in the private sector he has worked in the Department of accounting and audit methodology of RA Ministry of Finance and Economy as a head of Department. He has passed multiple professional trainings abroad.
Arthur Harutyunyan has been an expert in the committee revising the official Armenian translation of International Financial Reporting Standards (IFRS), as well as a head of Revision committee’s subgroup.
He is a member of Armenian Association of Accountants and Auditors, member of its Board, as well as the Chairman of Education and Qualification Committee of the Association. He is also a member of the Commission of Accounting and Auditing reforms and of Scientific-methodological Council under the National Statistical Service of Armenia.
He has a perennial teaching experience. He is teaching international financial reporting standards, audit, application of chart of accounts, making financial statements, financial analysis and so on.
”DIRECTOR“
Narine Melikyan is the Director of Corporate Governance Centre. She is a lawyer-economist. She graduated from the Yerevan Institute of National Economy, took PhD studies at the Institue of Economics of NAS of RA, as well as the Slavonic Institute for Business (Moscow, RF). She is a candidate in Economics. She has passed training courses organized by a range of prestigious institutions (The New Economic School, Consortium for Education and Research in Economics, OECD, WB, IFC).The issues concerning the corporate governance, corporate social responsibility, economic development, financial markets and investments are included in the scope of her professional interests. She is a leader and expert of numerous research projects. She is an author of more than 50 articles and co-author of the “ARMENIAN INVESTMENT GUIDE – 2005” manual and the book named “Investments in Armenia: A Guarantee for Economic Development (problems, approaches, solutions)”. The work in private sector (“Capital Investments” CJSC investment company) is combined with the scientific-pedagogical activities. She is a lecturer at the Yerevan State University.